Stalowe garnki do gastronomii – jaki zestaw musi znaleźć się w każdej profesjonalnej kuchni?

Jakie garnki profesjonalne wybrać, aby dobrze sprawdziły się w gastronomii? Przede wszystkim te wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz uniwersalne, które będą odpowiednie do każdego rodzaju kuchenki i które nie zniszczą się w zmywarce przemysłowej.

Garnki profesjonalne do kuchenek indukcyjnych czy gazowych? Tak naprawdę dobre garnki do gastronomii to te, które będą odpowiednie do każdego typu urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele garnków wykonanych z materiałów przeznaczonych do użytkowania w każdych warunkach.

Tylko garnki uniwersalne będą opłacalną inwestycją dla lokali gastronomicznych, ponieważ niezależnie od tego, czy za kilka lat zmienimy kuchenkę gazową na elektryczną czy indukcyjną, ponadczasowe stalowe garnki będą nam wiernie służyć w przyrządzaniu każdego typu potraw.

Podstawa to garnek wysoki z wielowarstwowym dnem

Każdy lokal gastronomiczny powinien być dobrze zaopatrzony w profesjonalne garnki wysokie w różnych wariantach jeśli chodzi o pojemność. Garnki wysokie to najbardziej wielozadaniowy typ naczyń do profesjonalnej gastronomii, które pozwalają szybko ugotować hurtowe ilości jedzenia. Warto także wybrać te garnki, które mają szybko nagrzewające się wielowarstwowe dno. Ta technologia sprawia, że naczynie długo trzyma ciepło i rozprowadza temperaturę równomiernie, co poprawia smak i aromat potraw.

Na przykład taki wysoki, trzywarstwowy stalowy garnek marki Tom Gast: https://agusto.pl/garnki-rondle-pokrywki-stalowe-profesjonalne/3290-3315-garnek-wysoki-tom-gast.html dostępny jest w aż kilkunastu wariantach pojemności od 2,8 do aż 100 L. Wykonano go z jednego kawałka stali nierdzewnej i przystosowano do wszystkich typów płyt grzewczych, także indukcyjnych. Można go myć w zmywarce przemysłowej. Równie przydatny będzie specjalny garnek płaski idealny do przyrządzania mniejszych ilości potraw wymagających energicznego i ciągłego mieszania.

Komplet uniwersalnych garnków średnich dla niewielkich gastronomii

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z gastronomią (prowadzisz np. małe bistro czy kawiarnię) warto rozważyć zakup kompletu średnich garnków do gastronomii. Zaopatrując się w wieloelementowy komplet możesz zaprowadzić porządek w swojej kuchni, ponieważ każde naczynie będzie miało swoje przeznaczenie.

Garnki średnie marki Tom Gast to znakomita inwestycja dla świeżych adeptów sztuki gastronomicznej, które pozwolą na naprawdę profesjonalne gotowanie we własnym niewielkim lokalu. Warto wiedzieć, że wszystkie garnki profesjonalne tego producenta mają aż 3 lata gwarancji.

Garnki wykonane ze stali – jaką mają przewagę?

W porównaniu do garnków profesjonalnych wykonanych z innych materiałów, garnki stalowe są łatwe w czyszczeniu, odporne na rysowanie i szorowanie drucianym czyścikiem, dzięki czemu długo zachowują ładny wygląd. Jeśli szukasz pełnej oferty profesjonalnych garnków do gastronomii wejdź na https://agusto.pl/.