Pożyczka prywatna – dla kogo i na jakich warunkach?

monebay.pl
monebay.pl

Wiele osób uważa, ze pożyczek gotówkowych mogą udzielać tylko banki lub instytucje pozabankowe. Nie jest to jednak prawdą. Wsparcie finansowe można uzyskać także od prywatnego inwestora w formie tzw. pożyczki prywatnej.

Pożyczka prywatna to forma kredytu, która bywa także nazywana pożyczką społecznościową. Pożyczka prywatna jest bardzo popularna na przykład w krajach anglosaskich. W Polsce w ostatnim czasie zyskuje na popularności dzięki minimalnym wymaganiom odnośnie formalności oraz elastycznym warunkom obejmującym także osoby zadłużone. Na czym dokładnie polega i jakimi warunkami jest obwarowana pożyczka prywatna?

Na czym polega pożyczka prywatna

Pożyczka prywatna jest formą dwustronnej umowy, w które pożyczkodawca zobowiązuje się przekazać określoną kwotę drugiej osobie (pożyczkobiorca), a ta zobowiązuje się pieniądze zwrócić w określonej kwocie i określonym terminie. Cechą wyróżniającą pożyczkę prywatną jest fakt, że pieniądze otrzymuje się od osoby fizycznej, a nie instytucji czy banku. Jednocześnie pożyczkobiorcą może być nie tylko osoba prywatna, ale także firma, organizacja lub fundacja.

Dla pożyczkodawcy udzielanie pomocy finansowej innej osobie/firmie jest formą inwestycji, zaś dla pożyczkobiorcy jest to okazja do wynegocjowania dobrych warunków spłaty. Kwestiami pozostającymi do negocjacji są stopa oprocentowania pożyczki prywatnej oraz harmonogram spłat.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pożyczkę prywatną

Aby otrzymać pożyczkę prywatną nie trzeba dostarczać mnóstwa dokumentów, jak w przypadku kredytu bankowego. Na początku warto podkreślić, że reguły udzielenia i spłaty zobowiązania ustalane są indywidualnie przez obie zainteresowane strony. Oznacza to, że ta forma wsparcia finansowego jest udzielana na elastycznych zasadach, które pozwalają na indywidualne ustalenie kwestii takich jak wysokość kwoty pożyczki, oprocentowanie oraz termin spłaty.

Pożyczkobiorca i pożyczkodawca mogą umówić się, że zobowiązanie będzie spłacane w formie comiesięcznych rat lub kwartalnie w wyższych kwotach. Ponadto pożyczka prywatna udzielana jest także osobom zadłużonym, firmom z zajęciem komorniczym oraz osobom mającym negatywne wpisy w krd i bik (czyli rejestrze dłużników i rejestrze historii kredytowej). Nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach, lecz pożyczkodawca musi posiadać zabezpieczenie. Służy do tego na przykład weksel (pożyczka na weksel) lub zabezpieczenie pod hipotekę.

Czy pożyczka prywatna jest bezpieczna?

W Polsce coraz więcej instytucji pozabankowych posiada w swojej ofercie pożyczki prywatne. Za pomocą stron takich jak https://monebay.pl/ każda osoba może sprawdzić, na jakich warunkach i w jakiej kwocie możliwe jest uzyskanie pożyczki prywatnej. Ta forma wsparcia przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców oraz możliwa niekiedy niemal od ręki.

Najprościej uzyskać pożyczkę prywatną przez internet, szczególnie przez osoby, którym bank odmówił kredytu z racji np. wcześniejszego zadłużenia czy negatywnej historii w BIK. Ta forma kredytu jest zabezpieczona dla obu stron transakcji – spisane w dokumencie warunki spłaty to jasne wytyczne dla pożyczkobiorcy, z kolei pożyczkodawca zabezpieczony jest w formie weksla lub wspomnianego wcześniej zastawu nieruchomości.