Z naturą za pan brat

Żelatyna jest bardzo często stosowana w większości kuchni w naszym kraju. To fundament wielu dań – zwłaszcza deserów mających na celu rozpieszczanie naszego podniebienia. Niestety – żelatyna stosowana od pokoleń jest produktem pochodzenia zwierzęcego, co stoi daleko od kanonu zdrowej żywności, która podbija kolejne lądy. Przez taki stan rzeczy wiele osób szuka wartościowych alternatyw, jedną z nich jest agar i pektyna. Gdzie możemy je znaleźć? To proste. Wystarczy zapoznać się z bogatą ofertą prestiżowej marki Gryczanka za pomocą strony internetowej – http://www.gryczanka.pl. Warto przybliżyć działanie i pozytywne właściwości tych substancji żelujących, aby przekonać się o ich przewadze nad standardową żelatyną.

O żelatynie słów kilka

Żelatyna jest tworzona z kolagenu występującego w chrząstkach, kościach oraz skórze. Jej celem jest odpowiednie zagęszczenie produktu. Poprzez taką formę zastosowania możemy ją spotkać żelkach, lodach, ciastach, wędlinach, margarynie i niektórych formach nabiału takich jak jogurt. Nasilająca się moda na zdrową żywność, a także ekstremalne podejście do pożywienia takie jak dieta wegańska wymagają specjalnych zamienników. Takie stanowią właśnie stojące w opozycji – naturalne i zdrowe substancje – pektyna i agar.

3

Pektyna

Jest to substancja pochodzenia roślinnego. Pektyna stanowi naturalną mieszankę węglowodanów. Jeśli kiedyś zastanawialiście się z czego zbudowane są ściany komórkowe większości roślin, to pektyna stanowi odpowiedź na to pytanie. Jeśli chodzi natomiast o funkcje żywieniowe – pektyna jest źródłem rozpuszczalnego błonnika. Dzięki temu znakomicie nadają się do kreowania form żelu, czy galaretek, co sprawia, że są ciekawym zamiennikiem dla powszechnie stosowanej żelatyny. Jakie są właściwości prozdrowotne wynikające ze stosowanie w diecie pektyn? To przede wszystkim znaczna poprawa funkcjonowania układu krążenia. Stosowanie pektyn znacznie obniża cholesterol, ponadto odgrywa rolę oczyszczającą. Usuwa z organizmu wszelkie zbędne toksyny, oraz metale ciężkie. Dietetycy zalecają pektynę ze względu na jej dodatkowe właściwości pomagające zwalczać otyłość.

Agar

Agar najczęściej występuje pod postacią proszku, płatków oraz granulek. Zastyga on w temperaturze pokojowej – dzięki czemu nie musimy przechowywać go w lodówce. Agar jest jednym z tych produktów, który nie traci swej wartości po zastosowaniu go w danej potrawie. Szczególną uwagę należy zwrócić na bogactwo błonniku jakie w sobie zawiera – poziom ok. 80% oraz kwasu foliowego, a także witamin – B6 oraz E. To wszystko sprawia, że agar jest kolejną fenomenalną alternatywą dla osób pragnących odżywiać się zdrowo.

3b

Obfita oferta

Aby wyruszyć na bliskie spotkanie z naturą pod postacią agaru i pektyny warto zapoznać się z ofertą renomowanego sklepu Gryczanka – http://www.gryczanka.pl. To w niej znajdziemy mnóstwo produktów alternatywnych, które sprawią, że dostarczymy naszemu organizmowi niezbędnych związków, a co za tym idzie – poczujemy się lepiej. Warto żyć z naturą za pan brat.