Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie led w łazience

Łazienka to szczególne miejsce w całym mieszkaniu. Nie tylko sprzyja wykonywaniu codziennych czynności higienicznych, ale również w istotnym zakresie wpływa na możliwość swobodnego odpoczynku. Czy może być bowiem coś bardziej relaksującego niż ciepła kąpiel po długim, wyczerpującym dniu w pracy? Aby jednak tak się stało, musi być funkcjonalnie zaaranżowana. Duży udział w tym zakresie odgrywa ergonomiczne oświetlenie. Na przełomie ostatnich lat wielką popularnością cieszą się diody LED. Cenione za posiadane walory praktyczne, jak i dekoracyjne. Nie tylko podkreślają wybrane sfery w pomieszczeniu, ale również uwydatniają nastrój, dodając meblom lekkości, optycznie powiększając dostępną przestrzeń.

Oświetlenie LED w łazience

137Najczęściej spotykanym źródłem światła są lampy górne, umieszczone w opuszczanym suficie, z wbudowanymi halogenami. Tego typu aranżacja idealnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Jej atutem jest umiejętność równomiernego rozproszenia oświetlenia. Aby móc cieszyć się jeszcze lepszymi efektami, konieczny będzie odpowiedni dobór światła – białego ciepłego lub zimnego. Pierwszy rodzaj idealnie sprawdzi się w towarzystwie pastelowych, stonowanych dodatków, drugi zaś polecany jest do wnętrz modernistycznych, w szczególności w których dominuje duża ilość bieli lub kontrastujących ze sobą połączeń kolorystycznych (biel i czerń). Światło zimne efektownie prezentuje się również w aranżacjach wykończonych metalem.

Taśmy LED

Podstawowym źródłem światła w łazience nie muszą być wyłącznie halogeny. Do naszej dyspozycji są nie mniej praktycznie, a szalenie efektowne wizualnie taśmy LED, dodatkowo wzbogacone w funkcję ściemniacza, który umożliwia dopasowanie intensywności światła do danej sytuacji.

Decydując się na tego rodzaju oświetlenie LED w łazience, musimy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na barwę oraz siłę światła, ale również na jej parametry ochronne. Taśma bowiem powinna charakteryzować się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ale również wodoodpornością. A zatem, w okolicach umywalki bądź cokołu wanny – jednym słowem w miejscach narażonych na zachlapanie,  należy skorzystać z produktu z klasą szczelności IP65. W pozostałych przypadkach wystarczające będą lampy o stopniu ochronności IP44.

Podświetlenie lustra

Lustro, szczególnie dla pań, stanowi najbardziej strategiczny element wyposażenia każdej łazienki. Odpowiednio podświetlone pozwoli wyeksponować kobiece piękno. W tym celu przydatne okażą się kinkiety wyposażone w kierunkowy reflektor. Aby makijaż prezentował się nienagannie, oświetlenie musi być jasne i równomierne. Zbyt ciemne sprawi, że make-up będzie zbyt intensywny, nierówne uwydatni na naszej twarzy cienie. Specjaliści zalecają, aby montować białe światło ciepłe, o wartości 2800-3000K.

Dekoracyjne oświetlenie LED w łazience

138Lampy LED posiadają umiejętność kreowania atmosfery wnętrza. Delikatne światło pozwala wyciszyć się, zrelaksować, przy okazji eksponując designerskie elementy wyposażenia. Za pomocą gotowych modułów lub pasków LED możliwe jest podkreślenie wnęk bądź bocznych ścian. Aby jeszcze bardziej uwypuklić oryginalność aranżacji, można zdecydować się na podświetlenie fug. Nowością w sklepach są niewielkie lampki ledowe w płaskich oprawach, przeznaczone do montażu między kafelkami. Ich minimalne światło udekoruje wnętrze, jednocześnie kreując w nim osobliwy nastrój.

Nie ulega wątpliwości, że łazienka powinna być miejscem o odpowiednim stopniu doświetlenia i nastrojowości. Aby spełnić te wymogi, konieczne jest zróżnicowane oświetlenie, charakteryzujące się funkcjonalnością i dekoracyjnością.

Źródło: http://livingideas.pl/artykuly/funkcjonalne-i-dekoracyjne-oswietlenie-led-w-lazience/